LAVANTA (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA)

Lavanta, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Lavandula cinsini oluşturan Akdeniz kökenli bitki türlerinin ortak adıdır. Lavantanın 30’dan fazla türü bulunmaktadır. BİGAROMATİK Ticari değeri yüksek olan Lavandula Angustifolia alt ırkları olan SEVTAPOLİS, RAYA, HEMUS, YUBİLEİNA, DRUZBA üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Toprak İstekleri

Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Kireççe zengin, süzek ve pH’sı 5.8-8.3 olan, kuru ve kalkerli topraklarda çok iyi gelişme göstermektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa (-20 ile +40 derece) oldukça dayanıklıdır.

Üretim Aşamları

Lavantanın üretiminde generatif ve vejatatif aksamlardan yapılabilmekle birlikte; genaratif üretim biçimi olan tohum; iş yükü ve yağ kalitesinin düşmesi açısından üreticiye tavsiye edilmez. Vejatatif üretimde ise; çeşidi belli olan lavanta bitkisinden alınan çelikler önce tavalara/viyollere dikilerek köklendirilmekte, fide haline geldikten sonra da tarlaya esas yerine geçirilmektedir. Bu şekilde üretim yapılmasının en büyük avantajı, kalitesi belli olan bir lavanta çeşidinden genetik olarak birebir aynı materyali dikerek işe başlanması olmaktadır. Makineli tarıma uygun dikim 140x40 sıra aralığında yaygın olarak uygulanmaktadır.

Hasat Dönemi

Bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte, bölgemiz için Haziran Temmuz aylarında yapılmaktadır.

Ürün ve Kazanç Aşamaları

Lavanta fidesi 3 yıl içinde yatırım maliyetini çıkarmaktadır. İlk yılda %10, ikinci yılda %50 üçüncü yılda ise %100 verim alınmaktadır. Üçüncü yıl sonunda yapılan harcamalar %100 geri kazanılmaktadır. Dönüm başına yaklaşık 7-10 litre uçucu yağ elde edildiği hesaplanmıştır. Bitkinin ekonomik ömrü yaklaşık 15 - 20 yıldır.